28-letnia Laura Asadauskaitė zdobyła ostatni rozgrywany na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie złoty medal – w pięcioboju nowoczesnym. Pod względem zdobytych złotych medali Litwa dopędziła Polskę!

Srebrny medal zdobyła Brytyjka Samantha Murray, zaś brąz - Brazylijka Yane Marques. Więcej medali w Londynie nie będzie.

Pierwszą konkurecję, szermierkę szpadą, L. Asadauskaitė rozpoczęła dosyć przeciętnie i w pewnym momencie miała nawet 9 przegranych i tylko 8 zwycięstw, ostatecznie jednak zakończyła tę konkurencję zdobywając 23 zwycięstwa na 35 możliwych (952 punktów).

W pływaniu (200 m stylem dowolnym) Laura miała czas 2:18,67 min i była 17-ta zdobywając 1136 punktów, zaś w jeździectwie (skoki przez przeszkody) – Asadauskaitė na koniu All Rise zdobyła 1180 punktów na 1200 możliwych wysuwając się na 2 miejsce w rankingu ogólnym. Ostatnia konkurencja - bieg przełajowy (3000 m) ze strzelaniem z pistoletu trzy razy – również była pomyślna dla Litwinki. Laura Asadauskaitė na metę dotarła jako pierwsza zdobywając ogółem 5408 punktów. Tego wystarczyło, żeby w Londynie po raz drugi zabrzmiała „Tautiška giesmė”.

Występ w Londynie był najlepszym z dotychczasowych występów Litwinów na Igrzyskach Olimpijskich. Ogółem Litwa ma na swoim koncie pięć medali: złote zdobyły Laura Asadauskaitė i pływaczka Rūta Meilutytė, srebrny - kajakarz Jewgienij Szuklin, zaś medale brązowe – Aleksandr Kazakiewicz w zapasach w stylu klasycznym oraz bokser Evaldas Petrauskas.

W ogólnej klasyfikacji medalowej Litwa zajęła 34 miejsce, Polska – 30 i są w światowej czołówce.