Podobno od tygodni hiszpańscy piłkarze mówili, że chcą, by obecne mistrzostwa stali się turniejem, na którym zapewnią sobie "miejsce w historii" i ten cel osiągnęli. Hiszpanii jako pierwsza w historii futbolu obroniła wywalczony przed czterema laty tytuł mistrzów Europy oraz zdobyła trzeci złoty medal z rzędu na wielkiej imprezie.

W Euro 2012 obie drużyny spotkały się po raz drugi. 10 czerwca w Gdańsku w meczu grupy C padł remis 1:1.

Wówczas oba gole zostały zdobyte po przerwie. Tym razem już po pierwszej połowie Hiszpania prowadziła 2:0. Hiszpanie od samego początku spotkania ruszyli do ataku. Najpierw w pole karne wpadł Sergio Ramos i podał na głowę Davida Silvy. 1:0. Jeszcze przed przerwą Hiszpanie zbudowali następny atak i prowadzili 2:0. Podawał Xavi, strzelał Alba. Włochów dobili rezerwowi Fernando Torres i Juan Mata.

Włosi przeżyli wielki dramat, ponieważ już od 62. minuty musieli grać w "10", po tym jak kontuzji nabawił się Thiago Motta, a selekcjoner reprezentacji Cesare Prandelli wykorzystał wcześniej komplet zmian. Mecz zakończył się zwycięstwem Hiszpanii.

Na trybunach w Kijowie finałowy mecz oglądali prezydenci Ukrainy, Polski, Włoch, Gruzji i Białorusi, czyli Wiktor Janukowycz, Bronisław Komorowski, Giorgio Napolitano, Micheil Saakaszwili oraz Alaksandr Łukaszenka.