Targowiska nie zawsze są tańsze od supermarketów

 (4)
Nie wszystko na targowiskach jest tańsze niż w centrach handlowych. Dla przykładu, średnia cena jaj i późnych odmian ziemniaków jest wyższa.
Targowiska nie zawsze są tańsze od supermarketów
© A.Stackevič nuotr.

Według danych porównywarki cen produktukainos.lt, w marcu średnia cena dziesięciu brązowych jaj na rynku wynosi 5,07 LTL, tymczasem w centrach handlowych, w zależności od rozmiaru jaj, cena waha się od 4,33 LTL do 4,71 LTL.

Późne odmiany ziemniaków na targowiskach znajdziemy w średniej cenie 0,75 LTL za kilogram, z kolei supermarkety oferują ten produkt za średnio 0,68 lt.

Z drugiej strony znacznie tańsze na targowiskach są produkty mleczne, na przykład litr świeżego naturalnego mleka kosztuje średnio 1,73 LTL, a w centrum handlowym znajdziemy je (w zależności od zawartości tłuszczu mlecznego) w cenie od 2,47 LTL do 2,97 LTL. Kilogram masła na rynku kosztuje prawie 4 LTL mniej, od 3,5 LTL do 4 LTL mniej zapłacimy też za kilogram twarogu.

Różnice w cenach mięsa widoczne są już na pierwszy rzut oka. Kilogram szynki wieprzowej bez kości w centrach handlowych kosztuje 14,90 LTL, tymczasem na targowisku średnia cena wynosi 12,92 LTL, czyli prawie o 2 LTL taniej.

Sklepy w miejscowościach wiejskich – bardziej konkurencyjne

Duże sieci handlowe oferują takie produkty jak chleb, masło czy twaróg w wyższej cenie niż sklepy w miejscowościach wiejskich.

Opakowanie masła (200gram) u drobnych sprzedawców kosztuje średnio 4,75 LTL, tymczasem w centrach handlowych – 4,85 LTL, o 0,1 LTL droższe jest też opakowanie twarogu.

Poza tym, w dużych supermarketach mamy droższy chleb: kilogram chleba czarnego kosztuje o 0,79 LTL więcej, a pieczywo jasne jest droższe nawet o 1,92 LTL.

Z kolei w miejscowościach wiejskich kraju droższe jest mleko, jaja i mąka. Na przykład, litr mleka o zawartości tłuszczu 2,5% lub 3,5% w kartonie jest tutaj droższy średnio o 0,25-0,50 LTL w porównaniu do cen w centrach handlowych, a cena mleka w folii w dużych supermarketach jest niższa o 0,04 LTL.

W sklepach wiejskich droższe są też jaja – dla przykładu, za dziesięć brązowych jaj średniej wielkości zapłacimy 4,51 LTL, tymczasem gdy w centrach handlowych – 4,33 LTL.
Kilogram mąki pszennej najwyższej jakości na wsi jest droższy średnio o 0,07 LTL.

pl.delfi.lt
Zostaw komentarz
albo komentuj anonimowo tutaj
Publikując komentarz zgadzasz się z zasadami komentowania
Czytaj komentarze Czytaj komentarze
 
Zaprenumeruj nas
Facebook pl.DELFI.lt